Home » HBO Bachelor Lerarenopleiding Maatschappijleer

Opleiding: HBO Bachelor Lerarenopleiding Maatschappijleer

Bij: NCOI Opleidingsgroep

 
 

Opleidingsinhoud

Studieprogramma (240 EC)

1e studiefase
Leren en onderwijzen [MO] (8 EC)
Effectief leren en instrueren [MO] (8 EC)
Vakdidactiek [MO] (8 EC)
Vakinhoudelijke ontwikkeling maatschappijleer fase 1 [SE] (24 EC)
Eindopdracht [PF] (6 EC)
Praktijkprogramma [PF] (16 EC)

2e studiefase
Leerpsychologie bij jongeren [MO] (8 EC)
Begeleiden van jongeren en groepsprocessen [MO] (8 EC)
Klassenmanagement en intervisie [MO] (8 EC)
Vakinhoudelijke ontwikkeling maatschappijleer fase 2 [SE] (24 EC)
Eindopdracht [PF] (6 EC)
Praktijkprogramma [PF] (16 EC)

3e studiefase
Onderwijs en maatschappij [SE] (12 EC)
Vakinhoudelijke ontwikkeling maatschappijleer fase 3 [SE] (12 EC)
Keuzeprogramma’s (minors): (24 EC)
Minor Schoolmanagement
Minor Zorgverbreding
Minor Toetsing en assessment
Kinderpsychologie
Coaching

Afstudeerfase
Praktijkprogramma [PF] (22 EC)
Eindscriptie (30 EC)

Opleidingsduur

36 maanden

Plaatsen / leslocaties

Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, Zwolle

Beroepsbeeld: waar werk je en wat doe je?

Deze opleiding is in de eerste plaats bedoeld voor iedereen die een bijdrage wil leveren aan de ontwikkeling van leerlingen. Dat betekent dat u graag met jongeren omgaat, dat u geïnteresseerd bent in hun stijl van leven en in wat hen bezighoudt. Natuurlijk bent u ook geïnteresseerd in de maatschappelijke vraagstukken die bij dit leergebied horen. U kunt natuurlijk niet zomaar voor de klas gaan staan. In deze opleiding ontwikkelt u zich op didactisch en vakinhoudelijk gebied. De bijzondere opzet maakt dat u heel flexibel kunt studeren. De vakinhoudelijke onderdelen zijn namelijk georganiseerd in een uniek open leercentrum. Zo kunt u zich ontwikkelen in uw eigen tempo, passend bij uw voorkennis en eventuele werkervaring. Slim, efficiënt en motiverend!

Doelgroep
Deze opleiding is ontwikkeld voor iedereen die op een efficiënte en flexibele manier het officiële HBO Bachelordiploma Lerarenopleiding Maatschappijleer wil behalen. Wanneer u een HBO/WO-vooropleiding heeft, kunt u de opleiding sterk verkorten naar circa 1-2 jaar. U kunt dan een vrijstellingsverzoek indienen. Ook voor onderwijsassistenten en pedagogisch medewerkers in het onderwijs is een verkorte route mogelijk.

Toelatingsvoorwaarden
U kunt deelnemen aan de HBO Bacheloropleiding met een diploma HAVO/VWO of volledig MBO. U bent minimaal 21 jaar. Als u niet in het bezit bent van een van deze diploma's, kunt u instromen op basis van de 21+ regeling van Hogeschool NCOI.

Doel en opzet van de opleiding
Bacheloropleidingen hebben een wettelijke duur van 4 jaar. Deze praktijkgerichte HBO-opleiding is speciaal ontwikkeld voor volwassenen. De opleiding bestaat uit 3 fases met 1 avondbijeenkomst in de week of 1 dagbijeenkomst in de 2 weken. In de afstudeerfase werkt u aan uw eindscriptie en legt u de laatste hand aan het praktijkprogramma. De modulaire opzet maakt het mogelijk om heel flexibel te studeren. De kosten van de opleiding zijn gebaseerd op 3 jaar. Wanneer u langer over de opleiding doet, worden hier geen extra kosten voor in rekening gebracht.
In fase 1 doorloopt u een modulair programma, waarin u direct aan de slag gaat met de kern van didactiek en onderwijs. U volgt een module Vakdidactiek, waarin een verband wordt gelegd tussen algemene didactische principes en uw vakgebied. Naast deze modules werkt u door zelfstudie en het open leercentrum aan uw vakinhoudelijke ontwikkeling. De vakinhoud wordt aan het eind van deze fase schriftelijk getoetst. U wordt voorbereid op de beroepspraktijk met een zogeheten praktijkprogramma. In uw werk/stageomgeving maakt u competentieopdrachten. De resultaten hiervan bewaart u in een digitaal portfolio. Dit wordt aan het eind van de fase beoordeeld. U sluit deze fase af met een praktijkgerichte eindopdracht, waarin u laat zien hoe u de onderdelen van de opleiding in samenhang kunt toepassen in de onderwijspraktijk.
In fase 2 verdiept u uw didactische vaardigheden. De nadruk ligt op de (leer)psychologie en het begeleiden van jongeren. Uiteraard werkt u ook aan verdere vakinhoudelijke ontwikkeling op het gebied van maatschappijleer in het open leercentrum en vervolgt u het praktijkprogramma. Ook deze fase wordt afgerond met een praktijkgerichte eindopdracht.
In fase 3 legt u de laatste hand aan uw didactische en vakinhoudelijke ontwikkeling en volgt u een keuzeprogramma en het praktijkprogramma.
In de afstudeerfase schrijft u de eindscriptie, waarmee u uw HBO-niveau aantoont. Daarnaast rondt u het portfolio met praktijkopdrachten af.
De opleiding wordt verzorgd door ervaren docenten. In de bijeenkomsten gaat u in kleine groepen aan de slag met opdrachten en cases.

Het open leercentrum
Het open leercentrum stelt u in de gelegenheid om in iedere fase in uw eigen tempo, passend bij uw voorkennis en werkervaring verdere kennis van maatschappijleer op te doen. Van iedere leerkracht mag worden verwacht dat hij ver boven de stof staat. Op vaste momenten tijdens de opleiding (in totaal 8 dagen per fase) bent u van harte welkom in het open leercentrum van Hogeschool NCOI. U treft daar studiegenoten en docenten, die u helpen bij vragen over de stof en bij de opdrachten.
Deze unieke aanpak biedt veel flexibiliteit. Door de uitstekende begeleiding in het open leercentrum hoeft u zich geen zorgen te maken over uw vakinhoudelijke kennis. Zo staat u met een gerust gevoel voor de klas!
De volgende thema's komen aan de orde:

Politieke rechtstaat en democratie
Politiek, macht, invloed en gelijkheid
Sociale orde en cultuur
Maatschappelijke veranderingen
Massamedia en communicatie
Het mediabestel
Cultuur, beïnvloeding, beeldvorming
Criminaliteit en veiligheid
Gevolgen criminaliteit voor de samenleving
Arbeid en verzorgingsstaat
Overheid, werkgever en werknemer
Functies sociale verzorgingsstaat
Geschiedenis en maatschappelijke veranderingen
Cultuur en socialisatie
Pluriforme samenleving
Migratiebewegingen en sociale cohesie
Vrijheid van godsdienst, meningsuiting en onderwijs
Overheidsbeleid en wetgeving
Mondiale vraagstukken
Mensenrechten
Besluitvorming binnen EU en VN
Ontwikkelingslanden als probleemgebieden
Maatschappijleer in de samenleving

Stage
Het verzorgen van onderwijs is een van de kerntaken van een leraar. Ervaring opdoen in de praktijk in de vorm van een stage is dan ook een essentieel onderdeel van deze lerarenopleiding. Om de opleiding succesvol te doorlopen, dient u een stageschool te vinden waar u 1 dag per week stage kunt lopen. Op uw stageschool leert u zoal hoe u onderwijsactiviteiten op een goede manier kunt voorbereiden, uitvoeren en evalueren.
U moet een lesplanning kunnen opstellen, lessenseries uitvoeren, onderwijs kunnen evalueren en bijstellen, leerlingen begeleiden en contacten onderhouden met collega's en ouders. Vanaf het eerste jaar doet u ervaring op in de stageschool. Wanneer u al in het onderwijs werkt, bijvoorbeeld als (technisch) onderwijsassistent, dan kunt u uw baan vaak gebruiken als stageplaats. Zo kunt u uw werk en studie combineren. Hogeschool NCOI heeft een stageadviesbureau, dat u kan adviseren over de stageschool en kan helpen bij het vinden van een geschikte stageplek.

Online leeromgeving
NCOI maakt gebruik van de meest actuele literatuur en beschikt over een zeer moderne online leeromgeving. Deze omgeving bevat alle informatie die u voor de opleiding nodig heeft, zoals de voorbereiding voor elke les, alle opdrachten en aanvullende informatie. Ook kunt u via de online leeromgeving met uw docent en medestudenten communiceren.

Informatie aanvragen

Gegevens aangeduid met een * zijn verplicht in te vullen.
jaar
 
resterend: tekens
 
A2096 Typ de code exact over: (hoofdlettergevoelig)
 
© Copyright 2009-2012 Particuliereopleidingen.nl | Algemene voorwaarden | Overzicht van onze aanbieders | Adverteren